Nu ko, teikšu jums godīgi — ja man kāds pirms desmit gadiem būtu teicis, ka ķiplokus var izaudzēt bez dzeltenuma, bez puves un ar tādām spēcīgām galvām, es neticētu. Bet tagad pati audzēju tikai tā!
Un tas viss pateicoties vienam viltīgam knifam, ko man reiz pastāstīja kāds vecs vīrs no Urāliem. Mēs iepazināmies gadatirgū, sākām sarunu, un viņš tā starp citu iemeta vienu frāzi. Par to “zelta” līdzekli, kas ķiplokiem acis atver.
Ķiploki pavasarī dzeltē: ko darīt
Pajautājiet jebkuram dārzkopim. Dzeltenums uz ķiplokiem pavasarī izraisa īstu paniku. Dažiem salnas sabojājušas, citiem augsne nav pareiza, kādam sīpoli sabojājušies. Bet citiem vienkārši trūkst mēslojuma. Jā, ķiploks ir delikāts augs. Bez barības pavasarī viņš sāk kaprīzot. Tā arī parādās tie dzeltenie lapas gali.
Man arī bija tā. Katru gadu tas pats. Tiklīdz zaļumi parādās, jau maija vidū gali sāk palikt dzelteni. Un ne laistīšana, ne mulča nepalīdzēja. Līdz brīdim, kad izmēģināju to pavasara “zelta” mēslojumu.
Kas tas ir? Pacietiet vēl mazliet. Ticiet, tas ir tā vērts.
Pavasaris — laiks rīcībai
Kad zeme tikai sāk atkausēt, ķiploks jau metas cīņā. Viņš negaida. Viņš iet. Viņam nav spēka, bet viņš iet. Un, ja laikā neuzbaro — visa ziema ir izniekota. Jūs taču zināt, ka viņš ir ziemas ķiploks, stādīts rudenī. Viss šo laiku viņš gulēja aukstumā, uzkrāja spēku. Bet pavasarī viņam jāsaņem pareizais atbalsts.
Šeit nu ir svarīgi nepalaist garām. Es ķiplokus mēsloju divos posmos. Bet šodien runāsim par pirmo — vissvarīgāko. Pavasara mēslojumu. Un tieši šī pirmā mēslošana ir kā bagāta raža garantija. Vai arī tās pilnīga trūkšana. Šeit nav vietas kompromisiem.
“Zelta” mēslojums ķiplokiem
Un šeit, draugi, sākas pati interesantākā daļa. Kad vecais vīrs no Urāliem man pateica:
“Dodies ķiplokam vienkārši raugu pavasarī. Raugs — tas ir zelts!”
Jā, atzīšos, es pasmējos. Raugs? Tie paši, maizes raudzēšanai? Un viņš pamāja ar galvu:
— Padomā, ko dara ar mīklu. Pacel! Augsne — tā ir arī dzīva sistēma. Ja tur ielej raugu, viss atdzīvosies.
Es izmēģināju. Kopš tā laika maijā (ne katru gadu, jo mēģinu dažādus mēslojumus) es baroju ķiplokus ar raugu. Un aizmirsu, kas ir dzeltenās lapas. Ķiploki aug stipri, spēcīgi, ar biezām lapām, kā purava sīpoliem. Un galviņas… mmm, jūs redzētu! Vairs nelielas, bet tik lielas, ka pat dūri nevaru aizvērt.
Vai raugs nav kaitīgs?
Jautājums, starp citu, ir saprātīgs.
Daudzi baidās, ka raugs izsūc no augsnes kāliju un kalciju. Bet mana vecmāmiņa mācīja: katram spēkam ir savs līdzsvars. Tāpēc pēc rauga mēslošanas nedēļas laikā es piebaroju ar pelniem. Vai nu apkaisa gultu, vai arī sagatavo šķīdumu.
Lasi vēl: Četrām Zodiaka zīmēm maijā 2025. gadā atveras durvis uz laimi, ja viņi laidīs vaļā pagātni
Un viss! Līdzsvars atjaunots, barošana normā, augs apmierināts. Pelnus var vienkārši izkaisīt starp rindām, vai pat uz mulčas virsū. Viņi paveiks savu darbu.
Šķir otru lapu, lai lasītu turpinājumu….
Tevi noteikti interesēs
- Zemē atrastā nauda: nevis veiksme, bet augstāku spēku zīme – kas patiesībā tev ir jāzina par atradumuby Rinalds Bergmanis
- Atļāvu večiņai bez pajumtes padzīvot savā garāžā, bet nākamajā dienā, atverot garāžas durvis, pavērās mulsinošs skatsby Sandra Ločmele
- Latvijā visi ”Rimi” lielveikali tiks pārdoti – kā tas ietekmēs tirdzniecības vietas un klientusby Sandra Ločmele